budowa domu szkieletowego

Własny dom to coraz popularniejsze rozwiązanie w naszym kraju. Wraz z bogaceniem się społeczeństwa przybywa osób, które chcą osiedlić się pod miastem, na własnej działce. Najczęściej wybierana jest tradycyjna murowana technologia. Domy szkieletowe są w naszym kraju nadal niszą – zależnie od źródła danych, domy szkieletowe stanowią od kilku do nawet ułamka procentu wszystkich wznoszonych budynków jednorodzinnych. Jakie są wady i zalety takich konstrukcji oraz czy sprawdzają się one w naszym klimacie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Mówiąc “dom szkieletowy” w większości mamy na myśli szkielet drewniany, chociaż funkcjonują też technologie oparte na szkielecie stalowym. Są one jednak niezwykle rzadkie w budownictwie mieszkaniowym – stosuje się je raczej przy obiektach przemysłowych i użytkowych. Za to domy oparte na szkielecie drewnianym są dominującym rozwiązaniem w krajach skandynawskich oraz w Kanadzie, gdzie stanowią około 90% wszystkich inwestycji jednorodzinnych.

Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj mieszkania na wynajem Bydgoszcz , a także tutaj Gdynia mieszkania. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.

Łatwo z tego wywnioskować, że dom szkieletowy świetnie sprawdza się w surowym klimacie. W naszym kraju dominują budynki murowane i drewno zaczęto traktować jako materiał słaby, mało wytrzymały i nie zapewniający odpowiedniej izolacji termicznej oraz akustycznej. Jednak prawa jest taka, że prawidłowo skonstruowany dom szkieletowy drewniany daje schronienie w dużo surowszym klimacie niż polski.

Zalety domu szkieletowego

Co może zaskoczyć osobę nie zaznajomioną z tematem, wśród głównych zalet domów szkieletowych znajdziemy to, co wzbudza obawy wśród nie znających tej technologii. Otóż konstrukcje takie cechują się świetną izolacją termiczną i akustyczną. Wynika to z tego, że ok. 80% objętości ścian to właśnie materiał izolacyjny, który wypełnia ich wnętrze. Jenocześnie jednak domy takie mają dużą bezwładność termiczną, tj. szybko się nagrzewają, ale też szybko wychładzają. W zimie oznacza to, że po uruchomieniu ogrzewania wpływ na temperaturę będzie błyskawiczny, jednak po jego wyłączeniu – również (dom szkieletowy wychłodzi się szybciej niż murowany). Nie oznacza to wcale, iż dom szkieletowy wymaga dużych nakładów na ogrzewanie. Konstrukcja oparta na drewnianym szkielecie może być nawet pasywna.

Jedna z głównych zalet domów szkieletowych ujawnia się na etapie budowy. Są to konstrukcje lekkie, nie wymagają więc solidnych fundamentów. To oraz specyfika całej konstrukcji sprawia, że taki dom stawia się w kilka miesięcy, niezależnie od warunków pogodowych. Decydując się na użycie prefabrykatów, czas ten można zredukować nawet do kilku tygodni. To kolosalna różnica w porównaniu z domem murowanym, którego budowa od zera do zamieszkania często zajmuje około dwóch lat.

Do niedawna domy szkieletowe były też chwalone za niższą cenę materiałów. Jednak obecnie uległo to zmianie i wiele kosztorysów kompletnie się rozjechało z tego względu, że ceny drewna są bardzo wysokie i nieustannie rosną.

Wady domu szkieletowego

Jedna z ciekawych wad jest drugą stroną zalety. Szybkie tempo stawiania takiego domu sprawia, że nie można rozłożyć kosztów – praktycznie od razu trzeba zapłacić za całą konstrukcję, bo powstanie ona w maksymalnie kilka miesięcy. Nie praktykuje się przerw w budowie domów szkieletowych, chociażby z tego względu, że jest to szkodliwe dla materiału i wytrzymałości całej konstrukcji.

W domu szkieletowym już na etapie tworzenia projektu musimy przewidzieć, gdzie będziemy chcieli wieszać ciężkie szafki, ponieważ będzie to wymagało przygotowania ścian. Również jeżeli nie stawiamy go na tradycyjnym fundamencie, konieczne będzie wzmocnienie podłogi tam, gdzie mogą stanąć wyjątkowo ciężkie meble.

Dodane przez Kasia Wróblewska

Dodaj komentarz