domy szeregowe

Zakup mieszkania to duża transakcja. Dla wielu osób jest to związane z operowaniem największymi kwotami w całym życiu. Często wiąże się to z wejściem w zobowiązanie na kilkadziesiąt lat – tyle może trwać spłata kredytu. Dlatego zanim przystąpisz do kupowania lokalu mieszkalnego, przygotuj się do tego, krok po kroku, cierpliwie. Pozwoli ci to uniknąć kłopotów oraz uchroni cię przed błędnymi decyzjami.

Jak zacząć się przygotowywać do zakupu mieszkania?

Pytanie powinno właściwie brzmieć “jak i kiedy”. Do zakupu mieszkania najlepiej zacząć się przygotowywać już kilka lat wcześniej. Tak, kilka lat. Chodzi tu głównie o dwie rzeczy: wkład własny oraz historię kredytową.

Obecnie wymagany wkład własny wynosi 20%, chociaż banki obchodzą ten wymóg, oferując kredyty z 10% wkładem, ale wymagające wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Jednak nie zmienia to faktu, że im wyższy wkład, tym korzystniejsze zasady kredytowania oraz mniejsze zobowiązanie. Dlatego przygotowywanie do zakupu mieszkania najlepiej zacząć od gromadzenia oszczędności. W łatwiejszej sytuacji są osoby, który mieszkają u rodziców, w gorszej te, które wynajmują mieszkanie – one będą w stanie odkładać mniejsze kwoty, więc potrwa to dłużej.

Druga wspominania sprawa to historia kredytowa. Jest ona zapisywana i udostępniana przez Biuro Informacji Kredytowej. Korzystają z niej banki, w celu ocenienia naszej zdolności kredytowej, może więc ona zdecydować o tym, czy w ogóle dostaniemy kredyt oraz w jakiej będzie on wysokości. Z tego względu należy zadbać o swoją historię kredytową zawczasu – terminowo spłacać zobowiązania, pozbyć się długów, zlikwidować karty kredytowe oraz kredyt odnawialny na koncie. Poza tym warto wziąć coś na raty oraz dokonać poprawnej spłaty jakiegoś nawet niewielkiego kredytu – zbuduje to pozytywną historię kredytową.

Co zrobić, gdy masz już wkład własny?

Przede wszystkim na spokojnie zastanów się, jakiego mieszkania potrzebujesz. Chodzi nie tylko o metraż, ale też liczbę pomieszczeń, to, czy kuchnia ma być w aneksie, czy oddzielna, czy chcesz mieć duży balkon, jakie dzielnice wchodzą w grę oraz jaka wysokość czynszu. Źle jest prowadzić poszukiwania oferty bez klarownego pomysłu na to, jaki lokal zaspokoi nasze potrzeby. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy kupimy, pod wpływem emocji, mieszkanie źle dopasowane do naszego trybu życia.

Na tym etapie istotny jest też wybór bardziej szczegółowej lokalizacji. Zdecyduje ona o dostępie do elementów miejskiej infrastruktury takich jak transport publiczny, sklepy, szkoły czy przedszkola. Jeżeli nie masz dzieci, placówki edukacyjne nie będą dla ciebie istotne, jeżeli jednak je planujesz, mieszkanie w nieodpowiedniej okolicy sprawi, że bardzo dużo czasu będziesz spędzał na dowożeniu dzieci do szkoły lub przedszkola.

Tuż przed zakupem

Przed zakupem dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową. Sprawdź, jaki masz dokładnie miesięczny dochód oraz ile wydajesz na stałe wydatki. Spróbuj znaleźć takie elementy budżetu, które możesz poprawić, np. mniej jeść na mieście, więcej gotować w domu, co zredukuje wydatki na jedzenie. Poza tym w swoich planach uwzględniaj to, że sytuacja finansowa może ulec zmianie. Jeśli dostałeś nową pracę lub podwyżkę, bierz pod uwagę sytuację, w której zostajesz zwolniony i znajdujesz nową pracę gorzej płatną od poprzedniej. W swoich planach uwzględnij też regularne odkładanie, niezależnie od spłaty kredytu – zawsze trzeba mieć tzw. poduszkę finansową.

Dodane przez Marek Wróblewski

Dodaj komentarz