mieszkanie na wynajem

Wynajem mieszkania to dosyć łatwy sposób na zwiększenie swojego dochodu. Na wynajem często przeznaczane są mieszkania odziedziczone po członkach rodziny, np. zmarłych rodzicach. Takie dysponowanie majątkiem pozwala nie tylko przetrzymać jego wartość w czasie (mieszkania raczej nie tanieją), ale też uzyskać comiesięczny dopływ gotówki. Jednak nawet wynajem lokalu mieszkalnego może okazać się problematycznym biznesem, jeżeli nie przygotujemy się do niego w odpowiedni sposób. W tym artykule radzimy, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie.

Wynajem to biznesowa relacja między lokatorem a właścicielem mieszkania. Można uznać, że rozpoczyna się ona w momencie, gdy potencjalny lokator trafia na nasze ogłoszenie. Dlatego też to jest etap, w którym już powinniśmy dbać o bezpieczeństwo. Istotne jest, aby ogłoszenie było zgodne z prawdą oraz zawierało komplet niezbędnych informacji. Pozwoli to nam wyeliminować sytuacje, gdy kontaktuje się z nami ktoś, kto tak naprawdę szuka czegoś innego, a my źle sporządzoną ofertą wprowadziliśmy go w błąd. Niestety taki błąd może pokutować w przyszłości, jeżeli najmujący zdecyduje się podpisać z nami umowę i dopiero po czasie okaże się, iż któreś z naszych stwierdzeń z ogłoszenia okazało się nieprawdziwe.

Kolejna sprawa to sprawdzenie potencjalnego lokatora. To często wzbudza opór u ludzi, jednak należy pamiętać, iż operujemy tu w kontekście sytuacji biznesowej – przeprowadzenie wywiadu w sprawie stabilności finansowej najmującego jest normalną praktyką. Właściciel lokalu może chcieć wiedzieć, kto będzie płacić czynsz (w przypadku studentów mogą to być rodzice), jakie jest jego źródło dochodów, w jakiej branży pracuje itd.

Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj mieszkania na sprzedaż białystok. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.

Następny etap to podpisanie umowy. Nie należy go pomijać. Stara praktyka była taka, że często wynajmowano mieszkania bez umowy, bazując na ustaleniach ustnych. Niestety to się mści w momencie, gdy dochodzi do sytuacji konfliktowej, ponieważ nie ma żadnych dokumentów, do których można się odwołać. Jest to sytuacja patowa typu “słowo przeciwko słowu” i zazwyczaj znajdzie finał w sądzie, w postaci długiego i uciążliwego procesu.

Kluczowym elementem umowy jest protokół odbioru. Zawiera on komplet informacji o tym, w jakim stanie przekazywany jest lokal. Należy tam wypisać wszystkie elementy wyposażenia, ich stan, jak też stan mieszkania, w tym istniejące uszkodzenia. Część tekstową warto uzupełnić zdjęciami, oczywiście podpisanymi przez obydwie strony. Taki protokół to nie tylko pomoc przy ewentualnym konflikcie w sądzie, ale też doskonały sposób na odświeżenie pamięci, gdy po kilku latach będziemy rozwiązywać umowę.

Istotne jest, aby w umowie znalazły się szczegółowe zapisy określające tryb i sposób korzystania z nieruchomości, jak też tryb wypowiedzenia i zdania mieszkania, jak chociażby to, czy lokator na koniec musi doprowadzić mieszkanie do stanu sprzed wprowadzenia się (w trakcie zamieszkiwania może przecież nie tylko zniszczyć ściany, ale też je pomalować, po instalować wieszaki itd.). Pamiętaj, że umowa wynajmu nie może zawierać klauzul niedozwolonych, czyli możesz ją zmieniać jedynie w ramach wyznaczanych obowiązującym prawem.

Jeżeli to możliwe, zdecyduj się na wynajem okazjonalny. Lepiej zabezpiecza on twoje interesy, ponieważ lokator musi tu wskazać lokal zastępczy i w razie problemów dosyć łatwo usuniesz go z mieszkania.

Na koniec prosta rada – jeśli obawiasz się, że nie podołasz odpowiedniemu zabezpieczeniu wynajmu, skorzystaj z usług pośrednika nieruchomości. Poprowadzi on całą sprawę tak, aby zabezpieczyć twoje interesy.

Dodane przez Marek Wróblewski

Dodaj komentarz